London

Dzień dobry,

Dzisiaj opowiem Ci o tym, w jaki sposób traktować rozmowę z tzw. native speakerami. Pamiętam jak zaczynałem swoją przygodę z językiem angielskim w czwartej klasie szkoły podstawowej. Byłem bardzo ciekaw jak to będzie uczyć się języka angielskiego. Traktowałem język angielski wyjątkowo.

Myślałem sobie jak to fajnie mają Anglicy, że nie muszą uczyć się innych języków tylko mogą posługiwać ich językiem ojczystym na całym świecie. Traktowałem ich jako 'lepszych' z tego powodu. Później po zakończeniu szkoły średniej podczas wyjazdów do Anglii, miałem pierwszy kontakt z nimi i im bardziej ich poznawałem, moje wyidealizowane ich zmieniało się stopniowo aż zmieniło się na poziom normalny.

 

Dużo osób zaczynających naukę języka angielskiego, którzy nie mieli nigdy wcześniej kontaktu z tzw. native speakerami, ma często wyidealizowane wyobrażenie na ich temat. To powoduje duży stres i dużo blokad podczas mówienia po angielsku z nimi. Często można zaobserwować sytuację, w której ludzie uczący się angielskiego traktują rozmowę po angielsku bardziej wyjątkowo niż rozmowę po polsku. Moim zdaniem jest to błędne nastawienie, które tylko utrudnia całą komunikację. Pojawia się tutaj następujące pytanie: „ Jaki traktować prawidłowo rozmowę w języku angielskim z native speakerami?

Odpowiedz jest dosyć prosta. Powinieneś traktować rozmowę w języku angielskim tak samo jak rozmowę w języku polskim. Często ludzie traktują język angielski i jego rodzimych mówców w wyjątkowy sposób. Jest to błędne nastawienie, które powoduje tylko wzrost stresu i pojawienie się dużej ilości blokad. Anglicy są tacy sami jak my. Nie są jacyś „lepsi” tylko dlatego, że język angielski jest językiem międzynarodowym. Popełniają błędy gramatyczne i często mówią nie poprawnie po angielsku. Różnica jest taka, że oni nie robią z tego wielkiego problemu, a my tak. Po polsku jeśli zrobimy jakiś błąd nie przejmujemy się tym, tak bardzo jak w przypadku rozmowy po angielsku.

Oczywiście sama zmiana nastawienia nie nastąpi po samym przeczytaniu tego wpisu. Aby, ta zmiana nastąpiła powinieneś napisać sobie na kartce to zdanie „ Anglicy są tacy sami jak Polacy, rozmowa po polsku traktuję jak rozmowa po angielsku” i codziennie powtarzać sobie 2 razy dziennie rano i wieczorem przez przynajmniej 1 miesiąc do 3 miesięcy. W ten sposób stopniowo będzie następować do podświadomości.

Podsumowując, nie ma co idealizować tzw. native speakerów a traktować ich w sposób normalny. Warto przejąć ich luźne podejście do błędów językowych.  Przyniesie Ci to więcej korzyści i przełamie twoje bariery przed mówieniem po angielsku. To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marek