Sunset

Witaj,

W ostatnim artykule mówiliśmy o blokadach, które powstrzymują nas przed mówieniem po angielsku. Od dzisiaj będziemy zajmować się usuwaniem tych blokad. W każdym artykule będę pokazywać sposób jak usunąć daną blokadę. Dzsiaj zajmiemy się największą blokadą, która sprawia największe trudności wielu osobom uczącym się języka angielskiego. OK, zaczynamy.

BLOKADA NR 1

Złe nastawienie do mówienia w języku angielskim

Od początku naszej edukacji językowej uczymy się złego nastawienia do mówienia w języku angielskim. Uczymy się, że najważniejsza jest poprawność gramatyczna i  uczenie się na pamięć jak największej ilości słówek. Tak zwykle wygląda nauka w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole średniej. Na studiach jest tak samo. Dużo czytania tekstów, tłumaczenia słówek i robienia dużej ilości testów przeważnie gramatycznych i kartkówki ze słówek. A gdzie jest miejsce na dialog i komunikację w tym języku? Jest ona spychana na margines, a często wręcz pomijana. W wyniku czego, kiedy chcemy coś powiedzieć po angielsku najpierw zastanawiamy się jakiego czasu gramatycznego mamy użyć i nad całą konstrukcją zdania, które chcemy wypowiedzieć. Później myślimy nad jakimiś błyskotliwymi słówkami, których chcemy użyć albo których potrzebujemy. Na samym zaś końcu jest treść przekazu czyli informacja, którą chcemy przekazać albo sprawa, którą chcemy załatwić przy pomocy języka obcego.

Jaki jest efekt końcowy? W większości przypadków długo myślimy i myślimy, a efekt jest taki, że albo tak bardzo się stresujemy i nic nie mówimy, albo mówimy krótko i bez ładu i składu, czyli dokładnie otrzymujemy to, czego chcieliśmy uniknąć kompromitacji.

Właściwe nastawienie

Najważniejsze jest to co chcę powiedzieć, przekazać drugiej osobie, zadanie które, chcę załatwić przy pomocy języka angielskiego. Język jest tylko narzędziem do osiągnięcia moich celów. Nie ważne jest ile błędów językowych zrobię. Najważniejsze jest to, abym załatwił daną sprawę poprawnie i osiągnął swój cel. Dopiero później jest  poprawna gramatyka i słownictwo.

Plan działania

  1. Napisz swoimi słowami powyższe nastawienie na kartce papieru, albo w notatniku w swoim telefonie i na komputerze. Najlepiej w kilku miejscach w domu i w pracy tak abyś wracał i utrwalał sobie to nowe nastawienie przed każdą sytuacją, kiedy musisz mówić albo pisać po angielsku.

  2. Czytaj i powtarzaj to nastawienie na głos i w myślach codziennie przez kolejne 30 dni. Później przypominaj sobie je minimum 1 raz w tygodniu przez 1 rok.

  3. Jeśli zapominasz o codziennym powtarzaniu swojego nowego nastawienia do mówienia w języku angielskim, wykorzystaj przypominacz w twoim telefonie komórkowym i ustaw go codziennie o tej samej godzinie.

Uwagi

Oczywiście, samo powiedzenie sobie tego zdania na głos nie wystarczy, aby twoje dotychczasowe nastawienie się zmieniło w ciągu jednego dnia. Każda zmiana wymaga czasu i tak samo jest w tym przypadku. Dlatego ważne jest, abyś sumiennie powtarzał sobie to zdanie, aż stanie się ono częścią Ciebie.

A Ty jakie masz aktualnie nastawienie do mówienia w języku angielskim? Co sądzisz o powyższym nastawieniu?

Do następnego razu.

Pozdrawiam,

Marek