Attitude

Witaj,

W pierwszym artykule odpowiadaliśmy na pytanie: “Dlaczego uczysz się języka angielskiego?” i “Jaką umiejętność językową chciałbyś rozwinąć bardziej?”. Większość uczniów odpowiada na to pytanie, że mówienie. Wynika to z faktu, że od początku edukacji w szkole publicznej i później na studiach ludzie przeważnie uczą się gramatyki, słówek i rozwiązują testy pisemnie, a później okazuje się, że nie potrafią mówić albo boją się odezwać po angielsku.

Przez te lata nauki zaniedbywali tą umiejętność i często nie ćwiczyli wcale konwersacji. W tym czasie wykształciły się w nich blokady przed mówieniem. Ustalenie oraz uświadomienie sobie blokad, które posiadamy jest pierwszym etapem w ich usuwaniu. Zanim zaczniesz mówić, musisz usunąć blokady. Mówienie po angielsku będzie Ci sprawiało mniej stresu, a więcej przyjemności.

Poniżej przedstawiam najpopularniejsze powody, dla których studenci języka angielskiego nie mówią albo boją się mówić po angielsku:

  1. Złe nastawienie do mówienia w języku angielskim.

  2. Brak lub niewystarczająca ilość czasu poświęconego na rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.

  3. Brak wcześniejszej praktyki konwersacji na lekcjach języka angielskiego.

  4. Zbyt duży nacisk na poprawność gramatyczną, czyli albo perfekcyjnie mówisz albo milczysz.

  5. Lęk przed negatywną reakcją rozmówcy.

  6. Brak słownictwa odpowiedniego do danej sytuacji, w której rozmawiamy po angielsku.

A co Ciebie blokuje przed mówieniem po angielsku? W następnych artykułach pokażę Ci jak pozbyć się wszystkich blokad przeszkadzających Ci w mówieniu. Do następnego razu.

Pozdrawiam,

Marek