puzzle

Witaj po przerwie,

Dzisiaj opowiem Ci o bardzo szkodliwym nastawieniu: “wszystko albo nic”. Często można spotkać osoby z takim nastawieniem, które uczą się języka angielskiego i niestety bardzo sobie utrudniają naukę języków obcych. Ale o co dokładnie chodzi w tym nastawieniu? Tak w skrócie, to albo wszystko umiem albo nic. Jeśli umiem trochę albo nawet połowę materiału, to nadal jest to nic bo według tego sposobu myślenia, gdyż istnieją tylko dwie opcje: albo jest 100% albo 0%.

Dlaczego to jest takie szkodliwe nastawienie? 

Tak jak zaznaczyłem na samym wstępie, masz tylko dwie opcje. Przez to jesteś mało elastyczny, czyli albo umiesz 100% materiału albo nic nie umiesz. Jeśli umiesz mniej niż 100% to znaczy że nie jesteś przygotowany do mówienia po angielsku. Jest to  bardzo szkodliwe myślenie, ponieważ nasza pamięć nie jest tak perfekcyjna, że kiedy uczymy się i zapamiętujemy zawsze 100%. Więc takie nastawienie w ogóle nie pasuje do procesu uczenia się języków obcych,  nie jest w ogóle dopasowane.

Druga sprawa, ucząc się języka obcego powinniśmy zacząć go od razu używać mimo, że nie opanowaliśmy 100% materiałów i powyższe nastawienie powoduje u nas to, że jeśli uważamy, że możemy wszystko albo nic to praktykę, czyli mówienie po angielsku odkładamy do tego momentu aż opanujemy 100% słownictwa,  czy to materiałów językowych z lekcji i tak dalej, czyli najpierw uczymy się teorii, a dopiero na sam koniec jak już w stu procentach opanowaliśmy perfekcyjnie materiał, zabieramy się za praktykę. Jak wiesz takie działanie niestety nie jest praktyczne. Powoduje dużo problemów takich, że mimo, że opanujesz 100% materiału teoretycznie, w praktyce nadal idzie nam to ciężko ponieważ bardzo stresujemy się tą perfekcyjnością naszych wypowiedzi i chcemy, żeby było zawsze 100% wszystko poprawnie, a tak nie jest w praktyce w życiu.

Podsumowując wszystko i nic jest bardzo bardzo szkodliwym nastawieniem, które przeszkadza w nauce języków i działa odwrotne od zamierzonego celu, czyli zamiast nam pomagać, szkodzi nam i naprawdę polecam w tym miejscu nastawienie dużo zdrowsze, czyli “Uczę się języka obcego, aby wykorzystywać go od razu w praktyce nawet na poziomie początkującym, ponieważ jest to tylko narzędzie do spełnienia innych celów w moim życiu.  Czyli nie ważne, czy o panuję 70 procent materiału czy mniej, od razu używam tego języka w realizacji moich zamierzonych celi. To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marek