notepad

Witaj,

Dzisiaj pokażę Ci, jak wykorzystać notatnik w nauce nowych słówek w języku angielskim. Zwykle bierzemy słówka do nauki z podręcznika, z którego uczymy się np. na kursie językowym. Ten podręcznik jest dla nas źródłem nowych słówek. Jednakże po zakończeniu kursu nadal mamy problem z użyciem tych słówek w praktyce. Wynika to z faktu, iż słowa, których się uczyliśmy dotyczyły tematów podręcznikowych, czyli zwykle tematów bardzo ogólnych.

Jeśli kurs był dopasowany dosyć dobrze do naszych potrzeb i sytuacji życiowych, kiedy używamy języka obcego, wtedy ten problem z brakiem słówek jest dużo mniejszy. Dużo rzadziej pojawia się sytuacja, kiedy brakuje nam słówek. Ale czy istnieje sposób, aby od samego początku naszej nauki poznawać te słowa, których potrzebujemy tu i teraz, albo będziemy potrzebować ich później?

Metoda selekcji i wybór notatnika

Rozwiązaniem powyższego problemu jest metoda selekcji, czyli wybieranie tego, co potrzebujemy, w tym przypadku słówek. Z pomocą przyjdzie nam notatnik w postaci klasycznej papierowej, mobilnej, czyli jako aplikacja na telefon, albo notatnik mówiony  w formie nagrań swoich wypowiedzi. Wybieramy jedną albo kilka opcji notatnika. 
 

Następny etap to zapisywanie słówek do notatnika. 

Będziemy je dzielić na 2 kategorie :

-słówka aktywne, używane w codziennych wypowiedziach.

-słówka pasywne, czyli słowa tekstowe, które służą nam do rozumienia tekstów. W mowie rzadko ich używamy.

W jaki sposób dokonać tej selekcji?

Trzeba zadać sobie pytanie: jak często używam danego słowa w moim języku ojczystym? Czy używam go często czy rzadko? W ten sposób możesz dopasować słowo do odpowiedniej kategorii.

Ok, wracamy teraz do notatnika. W tym notatniku będziemy zapisywać: 

-słowa angielskie, których nie znasz, a które usłyszałeś gdzieś, czy to w telewizji, czy w pracy na spotkaniu. Warto na początku wpisywać wszystkie nowe nieznane słowa. Jeśli jest ich za dużo, wtedy wybieramy słowa, które często powtarzają się np. 3-5 razy w ciągu jednego spotkania, czy np. w trakcie trwania programu telewizyjnego, albo często wracają do nas jak boomerang.

-w drugiej kolumnie będą słowa polskie. W ciągu dnia pojawiają się słowa, które znamy oraz których nie znamy, a chcielibyśmy użyć ich w języku angielskim. Zbieramy, notujemy te słówka przez cały tydzień, a pod koniec tygodnia wybieramy sobie jeden dzień wolny, kiedy otwieramy ten notatnik i przygotowujemy sobie tłumaczenie tych słów. Oczywiście korzystamy tu ze słowników profesjonalnych takich jak w tym artykule. W ten sposób po miesiącu zobaczysz, że lista nowych słówek będzie stopniowo mniejsza.Oczywiście będą pojawiać się nowe słówka, ale będzie ich coraz mniej. 

 

Podsumowując, aby uczyć się słówek potrzebnych nam tu i teraz, musimy prowadzić notatnik w dowolnej formie. Ja polecam formę mobilną, ponieważ telefon zawsze nosimy ze sobą, a taki notatnik papierowy możemy zapomnieć wziąć. W tym notatniku notujemy wyselekcjonowanie słowa, a później tłumaczymy je przy pomocy słowników online. W ten sposób nie marnujemy czasu na naukę niepotrzebnych słówek, których później nie będziemy wykorzystywać w sytuacjach codziennych. 

 

A Ty, skąd bierzesz nowe słówka? W jaki sposób uczysz się nowych wyrażeń?

To tyle.

Pozdrawiam,

Marek