hedgehog

Cześć,

Z tej strony Marek. Dzisiaj pokażę Ci jak nauczyć się zastosowania czasów gramatycznych podczas mówienia i nie tylko. Wiele osób ma z tym problem pomimo, że uczą się języka angielskiego wiele lat. Nauka czasów gramatycznych w większości przypadków polega na zapamiętaniu konstrukcji gramatycznej oraz reguły mówiącej, kiedy używamy danego czasu oraz wykonywaniu ćwiczeń gramatycznych w podręczniku do nauki języka angielskiego.

Jest nacisk na teorię, a brak przełożenia na praktykę. Istnieje jednak prosty sposób na połączenie teorii z praktyką, tym sposobem jest metoda dopowiadania znaczenia. Metoda ta polega na tym, iż mówiąc zdanie po angielsku, w myślach tłumaczymy sobie je po polsku i dopowiadamy sobie dodatkowe znaczenie, które ma w sobie czas gramatyczny użyty w tym zdaniu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów użycia tej metody w praktyce.

 

Przykład nr 1

1.Zdanie podstawowe:

I work as a teacher. (Ja pracuję jako nauczyciel.)

2.Zdanie zawierające dodatkowe znaczenie, które ma czas Present Simple użyty w tym przykładzie.

I work as a teacher. (Ja pracuję jako nauczyciel. To jest moja praca, mój zawód. Tym zajmuję się na co dzień.)

Tutaj w polskim tłumaczeniu dopowiadam sobie zastosowanie czasu Present Simple, czyli 

opisywanie czynności regularnych.

 

Przykład nr 2

1.Zdanie podstawowe:

I have been a teacher. (Jestem nauczycielem.)

2.Zdanie zawierające dodatkowe znaczenie, które ma czas Present Perfect użyty w tym przykładzie.

I have been a teacher. (Jestem nauczycielem. Rozpocząłem pracę jako nauczyciel jakiś czas temu i nadal pracuję jako nauczyciel do tej pory.)

Tutaj w polskim tłumaczeniu dodaje sobie zastosowanie czasu Present Perfect za pomocą dodatkowego wyjaśnienia w postaci zdania. Reguła mówi, że czasu Present Perfect używamy do opisywania czynności, które rozpoczęły się w przeszłości i trwają do chwili obecnej. Zamieniam tą regułę na praktyczne wytłumaczenie w tym przykładzie.

 

Przykład nr 3

1.Zdanie podstawowe:

I was a student. (Ja byłem studentem.)

2.Zdanie zawierające dodatkowe znaczenie, które ma czas Present Simple użyty w tym przykładzie.

I was a student. (Ja byłem studentem. Teraz nie jestem studentem. Skończyłem studia dawno temu.)

Tutaj mamy czas Past Simple czyli czynność zakończona, która wydarzyła się w przeszłości. Dodałem moje własne tłumaczenie tej sytuacji.

 

Jak widzisz ta metoda jest bardzo prosta. Warto ją stosować w zdaniach, w których nie ma słów charakterystycznych dla danego czasu gramatycznego. Dzięki niej możesz lepiej zrozumieć teorię opisującą stosowanie czasów gramatycznych w praktyce. Dodatkowo w myślach tłumaczysz sobie znaczenie danego czasu na przykładzie własnych zdań o sobie i to powoduję, że lepiej rozumiesz zastosowanie danego czasu. To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marek