A meeting

Jest to bardzo ważne pytanie, które powinniśmy sobie zadać na samym początku naszej nauki, jak również wracać do niego co pewien czas. Zadając sobie to pytanie na starcie możemy ustalić nasze cele krótko i długoterminowe, a wracając do niego po kilku tygodniach i miesiącach nauki, możemy modyfikować te cele na bieżąco.
 
Dzięki ustalonym celom wiemy, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy i co chcemy osiągnąć. Możemy również lepiej zorganizować proces i czas naszej nauki, jak również szybciej opanować wyznaczone przez nas umiejętności językowe. Znamy także swoje priorytety i wiemy na czym powinniśmy się skupić, a co pominąć.  Dodatkowo wiemy, co nami kieruje i motywuje nas do nauki. Podsumowując, stajemy się bardziej świadomi tego jak uczymy się języka obcego dzięki czemu możemy zwiększyć naszą efektywność.
 
W praktyce wygląda to następująco. Na początku zajęć, kiedy poznaję nowych uczniów, zadaję im to pytanie i otrzymuję od nich różne odpowiedzi. Przeważnie są to ogólne zdania np.
 

-­ Chcę podróżować po świecie.
­- Potrzebuję angielski do pracy.
­- Angielski jest bardzo waży w mojej karierze itp.

 
Po wysłuchaniu ich odpowiedzi, proszę uczniów o zapisanie tych odpowiedzi w ich zeszytach lub notatnikach  na  ostatniej stronie. Każdy zapisuję swoją własną odpowiedź w postaci zdania: “ Ja uczę się języka angielskiego ponieważ......” i dalej dopisuje powód, dla którego się uczy języka.
 
Potem zadaję następne pytanie “Którą umiejętność językową chciałbyś najbardziej rozwinąć?”. Na to pytanie   znaczna większość uczniów odpowiada “Mówienie”. Tak w skrócie wygląda początek nauki mówienia na moich zajęciach.
 

A teraz mam dla Ciebie krótki ​action plan​, czyli plan działania.

1. Zadaj sobie pytanie “ Dlaczego uczysz się języka angielskiego?” i odpowiedź zapisz na końcu swojego zeszytu.  
2. Odpowiedź na pytanie “ Którą umiejętność językową chciałbyś najbardziej   rozwinąć   i   dlaczego?
”  

Odpowiedź   również   zapisz   na   końcu zeszytu pod odpowiedzią na pierwsze pytanie.  


Uwaga!! Na początku zawsze przypominaj sobie swoje odpowiedzi na te pytania z ostatniej   strony   twojego zeszytu zanim zaczniesz się uczyć. Dzięki temu będziesz to robił automatycznie, a twój umysł na bieżąco będzie pamiętał twoją motywację i powód, dlaczego uczysz się języka angielskiego. W wyniku czego, będziesz miał pewność, że idziesz w dobrym kierunku.  

 A Ty? Dlaczego uczysz się języka angielskiego? Którą umiejętność językową chciałbyś rozwinąć najbardziej i dlaczego? Do następnego razu.

Pozdrawiam,
Marek