palms

Witaj,

Dzisiaj zajmiemy się bardzo ważnym tematem jakim jest nauka języka angielskiego w wakacje. Na co dzień w trybie szkolnym uczymy się od początku września do końca czerwca, a później jest przerwa dwu albo trzy miesięczna w zależności, czy to jest szkoła lub studia. Dużo osób po zakończeniu swojej edukacji wraca do nauki języka angielskiego i stosuje ten sam schemat, który stosowali podczas nauki w szkole, czyli 10 miesięcy nauki i 2 miesiące przerwy. Wracają i oczekują innych lepszych efektów.

Jak powinna wyglądać nauka języka angielskiego przez cały rok?

Często jest tak, że uczymy się systematycznie przez 10 miesięcy, robimy postęp, aby później przez 2 miesiące przerwy i braku kontaktu z angielskim zapomnieć większość słówek i materiału językowego, którego uczyliśmy się przez cały rok szkolny. Tak więc, zaczynając nowy rok szkolny zaczynamy prawie od tego samego miejsca, od którego zaczynaliśmy naukę rok temu. Widać to dokładnie na poniższym obrazku.

WYKRES POSTĘPU W TRYBIE SZKOLNYM

Tryb szkolny

Jak widzisz, taka dłuższa przerwa wakacyjna może spowodować duży spadek znajomości języka angielskiego. Istnieje jeszcze jeden duży minus takiej długiej przerwy od języka. Mianowicie, po 2 miesiącach możesz całkiem stracić zapał albo motywację do powrotu do nauki. Dużo ludzi stwierdza, że zaczynają naukę od zera i jest im ciężko wrócić do trybu nauki albo nie chcą znowu zaczynać z myślą, że za rok znowu będzie to samo i wpadną w taką negatywną pętle. Osoby, które nie uczą się w szkole albo na studiach, zapisują się na kursy jedno semestralne albo roczne, poddają się i rezygnują z dalszej nauki przeważnie. Tracą motywację i kończą swoją przygodę z językiem angielskim. Tracą nawet od 90% do 98% swojej wiedzy. W tym momencie pojawia się następujące pytanie:

Co zrobić, aby uniknąć tej sytuacji? Czy i jak uczyć się języka angielskiego w wakacje?

Moja odpowiedź jest następująca. Po pierwsze, trzeba skończyć z myśleniem w trybie szkolnym, który jak wiesz nie jest idealny i nie daje Ci satysfakcjonujących efektów. Angielski nie powinien być tylko przedmiotem dla Ciebie, który studiujesz. Powinien być narzędziem, które wykorzystujesz do realizacji swoich celów osobistych i zawodowych. Powinien być częścią twojego życia. Nie ma czegoś takiego jak wakacje od języka angielskiego w tym nowym podejściu. W trakcie wakacji nadal będziesz się uczyć języka angielskiego tylko w innej formie. Nie chodzi o to, żeby siedzieć przy książkach podczas wakacji. Wakacje są idealnym czasem, kiedy wyjeżdżamy za granicę i możemy sprawdzić naszą znajomość języka angielskiego w praktyce. To wszystko czego się uczyliśmy, możemy w końcu przetestować w życiu np. w sytuacjach turystycznych. Warto też, oglądać nowe odcinki i sezony swoich ulubionych seriali w wersji anglojęzycznej oraz nadal kontynuować naukę nowych słówek przy pomocy mobilnej aplikacji memrise :) Osoby, które przez te miesiące słuchały podcastów na poziomie podstawowym mogą w wakacje zacząć oglądać proste seriale komediowe po angielsku. Wchodzimy na nowym poziom. Te nowe podejście do nauki języka obcego powoduje, że nasz postęp językowy wygląda następująco:

WYKRES POSTĘPU W TRYBIE POPRAWNYM ENGLISH LIFESTYLE

English lifestyle

Podsumowując, warto uczyć się języka angielskiego przez cały rok i w wakacje również, tylko zmieniamy formę nauki nastawioną jak najbardziej na praktykę i zabawę. W ten sposób unikniemy efektu jojo językowego i nie będziemy musieli po długiej przerwie znowu zaczynać od nowa. Jest cały czas ciągłość procesu poznawania języka i nie mamy problemu z powrotem do nauki po wakacjach. Podczas wakacji dzięki regularnemu kontaktowi z angielskim przechodzimy przez okres stabilizacji naszej znajomości języka angielskiego. Natomiast po wakacjach wracamy bez problemu i zwiększamy częstotliwość naszych spotkań z językiem angielskim.

A Ty? Czy uczysz się języka angielskiego przez wakacje? Czy raczej zapominasz o angielskim?

Pozdrawiam,

Marek