Moutain

Cześć,

Z tej strony Marek. Dzisiaj zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: “ Czy istnieje idealna metoda nauki języka angielskiego?”  Wiele osób poszukuje tej idealnej perfekcyjnej metody nauki i poświęca na to bardzo dużo czasu szukając tzw. “Świętego Graala” metody, która będzie dla nich perfekcyjna i dzięki której będą uczyć się języka angielskiego szybko i efektownie.

Po wielu latach często dochodzą do wniosku, że nadal nie znaleźli tej metody. Dlaczego tak się dzieje, że po tylu latach te osoby nadal nie znalazły tej idealnej metody? Odpowiedź jest dosyć prosta. Taka metoda jedna, które jest w 100% idealna po prostu nie istnieje. 

Istnieje wiele różnych metod nauki języka angielskiego. Jednakże, każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Każda z nich kładzie nacisk na różne umiejętności językowe. Te wszystkie metody stosowane oddzielne nigdy nie będą idealne ponieważ każda z nich ma swoje wady i zalety. Ja osobiście w nauczaniu języka angielskiego stosuję technikę mieszania metod. Wybieram najciekawsze ćwiczenia i elementy pod kątem potrzeb moich uczniów z każdej z metod z naciskiem na metodę komunikatywną. Wszystkie te wybrane ćwiczenia i elementy mają na celu usprawnienie komunikacji w języku angielskim. 

Kolejne czynniki, które są ważne dla uzyskania możliwie najlepszych wyników to psychika podejście do nauki, nastawienie oraz motywacja ucznia. Każda z tych metod będzie słaba jeśli pominiemy sferę mentalną, która jest bardzo ważna podczas procesu nauki języków obcych.  Sam proces nauki powinien bazować na zasadzie “przyjemne z pożytecznym”, czyli nie powinien to być tzw. “tryb szkolny”, gdzie uczę się bo muszę,  tylko uczę się bo chcę i to mnie interesuje.

Każda metoda powinna być dobierana indywidualnie. Jeśli chodzisz na zajęcia grupowe, to tam niestety w większości przypadków nauczyciel narzuca jedną czasem dwie metody dla całej grupy. Zupełnie inaczej wygląda to w nauczaniu indywidualnym, gdzie jest możliwość dokładnego dopasowania metod do potrzeb i preferencji danego słuchacza.

Kolejna sprawa, to nie jest tak, że jeśli wybierzesz jedną dwie lub trzy metody to one będą zawsze działać na Ciebie. Każda metoda po dłuższym stosowaniu ma mniejszą efektywność. Dlatego też warto je mieszać i urozmaicać, aby motywacja do nauki była na wysokim poziomie cały czas. Dzięki temu unikniemy przerw w nauce i kryzysów.

Podsumowując, jak już wiesz nie ma jednej idealnej metody nauki języka angielskiego. Jednak możesz stworzyć własną efektywną metodę wybierają te ćwiczenia i elementy, które są dla Ciebie ciekawe i motywują do nauki z różnych metod. Warto eksperymentować i wybierać ciekawsze elementy i ćwiczenia z innych metod. Pamiętaj, że sama metoda to nie wszystko. Nie zapominaj o drugim bardzo ważnym i kluczowym elemencie jakim jest motywacja i nastawienie. Bez tego nawet jeśli wybierzesz dobre metody, to prędzej czy później przerwiesz naukę z powodu niskiej motywacji i chęci do nauki. To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marek