Road-and-sky

Witaj,
 
Z poprzednich wpisów, wiemy już jakie rodzaje motywacji kierują nami oraz jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli jak motywować się samemu do nauki języka angielskiego. Dzisiaj ustalimy sobie cele krótko i długoterminowe. Ustalając powyższe cele, decydujemy, jakie umiejętności są potrzebne nam na teraz, jakie są dla nas najważniejsze, a które możemy opanować później. Wiemy, gdzie jest start i meta oraz gdzie są poszczególne przystanki w drodze do mety.
 
Osiąganie celów krótkoterminowych daj nam dużo radości i motywacji, aby realizować kolejne. Możemy je w miarę łatwo i szybko osiągnąć dzięki temu cały czas jesteśmy zmotywowani do dalszego działania w drodze do celu długoterminowego. Cele krótkoterminowe są składnikami celu długoterminowego. Są to drobne umiejętności językowe, których opanowanie daje nam możliwość wykonania dużego zadania jakim jest cel długoterminowy.
 
Jak wyznaczać cele? Aby cel spełniał swoje zadanie musi być:

1. Konkretny, czyli nie zbyt ogólny, abyś wiedział jak go osiągnąć np. “Chcę nauczyć się języka angielskiego” jest to cel zbyt ogólny. Tutaj powinno być pytanie: "Co konkretnie chciałbyś opanować? W jakich sytuacjach używać języka angielskiego?". Zadając sobie te pytania szczegółowe możemy lepiej zdefiniować nasze cele.

2. Możliwy do zmierzenia, czyli można go przedstawić w liczbach np. Jeśli np. za cel masz wyznaczone zdanie egzaminu na FCE do daty X, to sposobem mierzenia będą wyniki cząstkowych testów, bądź stopień opanowania materiału. Programy do nauczania przyjdą Ci tu z pomocą.

3. Powinien być ambitny i Cię kręcić, to musi być coś, co Cię zmotywuję do działania i nakręci.

4.Możliwy do wykonania, inaczej szybko poddasz się i zrezygnujesz z jego osiągnięcia. Powinień być w zasięgu twoich możliwości.

5. Powinien mieć konkretny termin końcowy, do kiedy chcesz go osiągnąć. Tym terminem powinna być konkretna data np. 1 grudnia 2019r. Wtedy nie będziesz go odkładał w czasie. Jeśli cel ma termin “za rok” jest on zbyt ogólny i niesprecyzowany. Często w tym przypadku przekładamy wykonanie danego zadania na kolejny rok i tak w kółko.

6. Powinien być pozytywnie przedstawiony. :)

7. Zapisany na kartce zwykłej i elektronicznej. Najlepiej jak go zapiszesz w kilku miejscach, które często odwiedzasz albo na które spoglądasz.

8. Posiadać priorytet, dzięki czemu możesz go umieścić na liście na odpowiedniej pozycji. Nigdy nie próbuj robić wszystkiego na raz bo nie podołasz takiej sytuacji. Ulepszaj swój język angielski po kolei. ­ Zacznij od najważniejszych bieżących potrzeb językowych.


9. Powinien być zależny od Ciebie, czyli być pod twoją kontrolą i musisz mieć na niego wpływ. Koncentruj się na wykonywaniu konkretnych zadań, a nie na wydarzeniach niezależnych od Ciebie.
 
A Ty? Jakie masz cele krótko i długoterminowe związane z nauką języka angielskiego?
 
Do następnego razu.
 
Pozdrawiam,
Marek

Tagi