rain

Witaj,

Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie: “Jak wykorzystać sezonowość w nauce języków obcych?” Każdy sezon ma specyficzną dla siebie pogodę. Jak widzisz, za oknem pogoda nas nie rozpieszcza. Mamy jesień, a za oknem deszcz, zimno i wiatr. Czasem pojawi się słońce. Więc zamiast narzekać na pogodę, pokażę Ci jak wykorzystać różne pory roku w nauce języków obcych i wykorzystać te plusy, minusy danej pogody oraz sezonu.  

Zaczniemy od jesieni kiedy to pogoda jest niezbyt przyjemna. Więcej czasu spędzamy wtedy w domu. Nie wychodzimy nigdzie. Kiedy pogoda jest słaba i nie chcemy nigdzie wychodzić, zamiast narzekać lepiej wykorzystać ten czas produktywnie, czyli te miesiące począwszy od września, październik listopad, grudzień, styczeń i luty marzec kwiecień. Są to miesiące, kiedy więcej czasu spędzamy w domu i tym samym mamy więcej kontaktu z komputerem i telewizją. W tych miesiącach warto zwiększyć ilość czasu spędzonego na naukę angielskiego. Oczywiście pamiętaj, aby ta nauka była w formie zróżnicowanej, żeby to nie było tylko samo siedzenie przy podręczniku.Każdy dzień powinien być trochę inny tak, abyś nie wpadł w szarą rutynę. np jednego dnia słuchasz podcastów, drugiego dnia oglądasz jakiś fajny serial w telewizji albo w internecie, a trzeciego dnia oglądasz serial i powtarzasz słówka w aplikacji Memrise albo Duolingo tak, aby ta motywacja do nauki była na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Oczywiście tak jak wcześniej pisałem warto pamiętać o tym, żeby nie przesadzić za bardzo i nie poświęcić zbyt dużo czasu na naukę w krótkim przedziale czasu. Możesz szybko stracić motywacji w ten sposób. Pamiętaj, nigdy tego nie rób. Trzeba znaleźć złoty środek. 

Miesiące  wiosenno-letnie warto poświęcić na używanie języka obcego w praktyce. Wtedy więcej wychodzimy na dwór. Mamy kontakt z językiem mówionym, więc  język używamy w praktyce częściej. Możemy uczyć się go też poza poza domem i praktykować, cieszyć się właśnie tą wiedzą, którą mamy w praktyce, czyli w rozmowie z innymi. Oczywiście można tą praktykę rozmowę z innymi też ćwiczyć w sytuacjach w okresie zimowo jesienno-zimowym. Powinno się to robi cały rok. W praktyce przez dwa miesiące  wakacyjne mamy więcej okazji do podróży. Także ten kontakt z językiem obcym może być bardziej w świecie rzeczywistym, nie tylko przez internet. Wtedy jak najbardziej możemy praktykować i posługiwać się tymi efektami naszej nauki w ciągu miesięcy jesienno-zimowym. Tak to wygląda w skrócie. Pamiętaj, aby wykorzystywać każdą pogodę. Każda pogoda jest dobra do nauki. Sposób, w jaki uczymy się, zmienia się i powinien być dostosowany do naszego stylu życia, na który wpływ ma również pogoda. OK, to tyle na dzisiaj. 

Pozdrawiam 

Marek

Tagi