Londyn

Witaj po przerwie,

Jak Ci mijają wakacje? Mam nadzieję, że dobrze. Dzisiaj opowiem Ci, jak uniknąć szoku językowego podczas wyjazdu za granicę do  Wielkiej Brytanii. Wiele osób, które uczą się języka angielskiego, chciałoby odwiedzić Wielką Brytanię, aby móc w praktyce przetestować swoją znajomość języka angielskiego.

Jednak po przyjeździe do Wielkiej Brytanii doznają tzw. szoku językowego :) , to znaczy,  gdy nagle słyszą po raz pierwszy  ten potoczny angielski w wersji brytyjskiej w wielu akcentach, dochodzą do wniosku, że nic nie rozumieją, z tego co słyszą. Dodatkowo też, stwierdzają, że ich znajomość języka angielskiego jest słaba, wręcz zerowa, albo że to co słyszą to nie angielski. To zjawisko jest bardzo powszechne. Aby odpowiedzieć na pytanie jak uniknąć tego szoku najpierw musimy poznać przyczyny dlaczego tak się w ogóle dzieje. Oto one:

  1. W szkole i na kursie językowym studenci słuchają mało materiałów autentycznych.

  2. W szkole i na kursie językowym nie słuchają materiałów autentycznych tylko tzw. szkolnym z perfekcyjnym angielskim akcentem. 

  3. W szkole i na kursie językowym bardzo mało słuchają materiałów szkolnych i autentycznych

  4. Nie słuchają żadnych nagrań,  tylko nauczyciela podczas zajęć.

Jak widzisz głównym powodem, dla którego uczący się języka angielskiego mają problemy po przy jeździe do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy, jest brak lub niewystarczająca ilość czasu poświęcona na słuchanie materiałów autentycznych, które dają im możliwość przyzwyczajenia się do różnych akcentów. Dlatego też, aby uniknąć lub zminimalizować ten szok językowy powinieneś:

  1. Słuchać materiałów autentycznych np. vlogów, tworzonych przez Brytyjczyków jeśli np. wybierasz się do Wielkiej Brytanii

  2. Zaakceptować fakt, że nie musisz zrozumieć wszystkich słów, aby móc komunikować się efektywnie

  3. Stosować wskazówki komunikacyjne, które opisałem w następujących wpisach:

http://rozmawiajpoangielsku.pl/jak-ulatwic-sobie-cala-rozmowe-juz-na-starcie/

http://rozmawiajpoangielsku.pl/jak-kupic-sobie-czas-na-odpowiedz/

http://rozmawiajpoangielsku.pl/jak-poradzic-sobie-w-trudnych-sytuacjach-komunikacyjnych/

Poniżej znajduję się wideo nagrane przez Jack’a, gdzie masz okazję usłyszeć 64 akcentów w języku angielskim. Dzięki obejrzeniu tego wideo, będziesz wiedział czego możesz się spodziewać podczas wyjazdu do Wielkiej Brytanii.

https://www.youtube.com/watch?v=riwKuKSbFDs
 

Podsumowując, jak widzisz te akcenty nie są takie straszne ;) Wystarczy się do nich przyzwyczaić. Stosując powyższe wskazówki na pewno uda Ci się zminimalizować szok językowy podczas wyjazdu do Wielkiej Brytanii.

To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam

Marek