turtle

Witaj po przerwie w Nowym Roku, 

Dzisiaj zajmiemy się efektywnym uczeniem się słownictwa przy pomocy fiszek, czyli małych karteczek z zapisanymi angielskimi słówkami i ich polskimi tłumaczeniami na drugiej stronie. Większość ludzi uczy się słówek przeważnie tworząc listy słów w swoich zeszytach, a potem czyta je od góry do dołu.

Niestety ta metoda jest czasochłonna i zamiast poświęcać czas na naukę słów, których nie znamy, tracimy czas na powtarzanie wszystkich słów, nawet tych, które już znamy. Przy pomocy fiszek możemy łatwo rozwiązać ten problem. Poniżej przedstawiam przykład fiszki, który warto obrać za wzór dla kolejnych fiszek.

Pierwsza strona fiszki

fiszka1

Słówko lub zwrot angielski jest pogrubiony i napisany większą czcionką, aby przykuwał wzrok ucznia. Można dodatkowo napisać je drukowanymi literami. Pod spodem napisałem zdanie prawdziwe o mnie. Na początku możesz pisać zdania, z których bierzesz dane słowo, a potem stopniowo tworzyć swoje własne prawdziwe zdania zawierające dane słowo albo zwrot.

Druga strona fiszki

fiszka 2

Na drugiej stronie napisane jest znaczenie danego słowa lub zwrotu. Tutaj warto wybrać na początek najbardziej podstawowe znaczenie, a później stopniowo można dopisywać kolejne znaczenia danego słowa. Pod spodem napisane jest opcjonalne tłumaczenie zdania ze strony pierwszej.

Zanim zaczniesz tworzyć swoje własne fiszki, warto abyś zaopatrzył się w trzy białe koperty, które posłużą Ci do porządkowania fiszek według stopnia, w jakim je zapamiętałeś. Pierwsza koperta może mieć na sobie symbol :), czyli słówka zapamiętane bardzo dobrze. Druga koperta symbol :|, czyli słówka średnio zapamiętane oraz trzecia koperta symbol :(, czyli słówka słabo zapamiętane.

Słowa znajdujące się w kopercie pierwszej możesz powtarzać 1 raz na miesiąc. Słowa w drugiej kopercie raz na tydzień, a słowa z trzeciej koperty codziennie. Za każdym razem te słowa mogą zmieniać swoje położenie, czyli przechodzić z jednej do drugiej koperty, albo wracać do koperty, gdzie wcześniej były. Miejsce danego słówka w danej kopercie zależy tylko od tego jak dobrze je pamiętasz. W ten sposób poświęcasz więcej czasu na powtarzanie słówek dla Ciebie trudnych, których jeszcze nie pamiętasz. Słowa łatwe dobrze zapamiętane powtarzasz dużo rzadziej tak tylko dla przypomnienia.

A Ty? Jak uczysz się słówek? przy pomocy fiszek czy list słów?

Pozdrawiam,

Marek