a book

Dzień dobry,

Witaj w ten upalny wakacyjny dzień. Dzisiaj pokażę Ci jak szybko przypomnieć sobie podstawowe słownictwo w języku angielskim. Wiele osób ma ten problem, że kiedy uczy się języka angielskiego i po pewnym czasie następuje u nich przerwa w nauce, a później znowu chcą wrócić do nauki, nie wiedzą w jaki sposób szybko odświeżyć sobie w pamięci te podstawowe zwroty i słowa w języku angielskim. Więc dzisiaj się tym zajmiemy i pokażę Ci jak w prosty sposób przypomnieć sobie te podstawowy słówka przy pomocy listy tysiąca najpopularniejszych słów angielskich.

 

Jak znaleźć taką listę tysiąca najpopularniejszych słów po angielsku?

Możesz wykorzystać do tego wyszukiwarkę internetową np. Google i po wpisaniu frazy „1000 most popular English words ”, otrzymasz wiele wyników. Mi osobiście przypadła do gustu poniższa lista dostępna w formacie pdf pod adresem:

 

http://www.shabanali.com/upload/1000words.pdf

 

Pokażę Ci właśnie na podstawie tej listy, jak możesz sobie przypomnieć to słownictwo po przerwie w nauce języka angielskiego. Jak widzisz ta lista zawiera tysiąc najpopularniejszych słów angielskich pogrupowanych na 4 kolumny na każdej stronie, po 25 słów w każdej kolumnie, co daje nam razem 100 słów na jednej stronie. Cała lista jest na 10 stronach. Warto, abyś wydrukował sobie tą listę w wersji papierowej. Będzie Ci łatwiej przy powtarzaniu słownictwa.

Ok, to zaczynamy :) . Na początku ustalamy tempo powtarzania i częstotliwość. Możemy powtarzać słówka w trybie ekspresowym, czyli codziennie powtarzamy po 100 słówek, czyli jedną stronę. W ten sposób w 10 dni możemy odświeżyć sobie w pamięci całe tysiąc najpopularniejszych słówek. Jest to tempo bardzo szybkie i intensywne. Polecam ten tryb osobom, które kiedyś uczyły się dłuższy czas na wyższych poziomach języka angielskiego począwszy od A2 i teraz chciałyby sobie tylko szybko je odświeżyć.

Drugi tryb to średnio intensywny. W trybie średnio intensywnym, powtarzamy po 50 słówek dziennie, czyli 2 kolumny dziennie. Tutaj powtórzenie całego materiału zajmie nam 20 dni. Jest to tryb nadal intensywny, w sam raz dla osób, które np. wyjeżdżają za granicę za 1 miesiąc i chcą szybko odświeżyć sobie podstawowe słownictwo.

Trzeci tryb to zwykły, wolny tryb. W trybie zwykłym powtarzamy po 25 słówek dziennie i ten tryb zalecam większości osób, które uczyły się wcześniej na poziomie podstawowym, a później miały przerwę w nauce. W tym trybie powtórzenie całej listy słówek zajmie 40 dni, czyli ponad jeden miesiąc.

Oczywiście możemy powtarzać te słówka w trybie jeszcze wolniejszym np. 10 albo 12 słówek dziennie. To wszystko powinno zależeć od tego, ile możesz wygospodarować czasu na powtórki oraz jak szybko zależy Ci na powtórce całego słownictwa. Np. jeśli wyjeżdżasz za granicę za 1 miesiąc, to wtedy zastosuj tryb ekspresowy albo średnio intensywny, w zależności od twojego wcześniejszego poziomu językowego przed przerwą w nauce.

 

W jaki sposób powtarzać tą listę słówek?

Powtarzamy te słowa w dosyć prosty sposób, a mianowicie: „Albo wiem albo nie wiem”. Patrzysz się na dane słowo i masz 5 sekund na przypomnienie. Jeśli w ciągu tego czasu nie przypomnisz sobie znaczenia danego słowa, albo nie jesteś pewny czy to znaczenie jest poprawne, to stawiasz obok danego słowa minus. Jeśli znasz dane słowo, to stawiasz plus. Po prostu znasz dane słowo albo nie. Później dodatkowo możesz upewnić się przy pomocy słownika online np. diki.pl czy twoje tłumaczenie danego słowa jest w 100% poprawne. Jeśli np. powtarzasz słówka w trybie ekspresowym, możesz powtarzać te słowa 4 razy dziennie po 25 słówek. Tylko tak jak wcześniej mówiłem, trzeba mieć na to czas i motywację. Jak to mówią, ten kto jest mocno zmotywowany, zawsze znajdzie czas na naukę :)

Po powtórzeniu danej grupy słówek, robimy małe podsumowanie. Liczymy plusy i minusy.

Te słowa, których nie znamy zapisujemy w naszym notatniku wraz ze swoim własnym przykładowym zdaniem. Jeśli masz z tym problem, to możesz na początku wesprzeć się przykładem użycia danego słowa ze słownika online. Tak właśnie wygląda ten cały sposób na powtarzanie. Później jak już powtórzysz te wszystkie słówka, policz procentowo, ile znasz, ile nie znasz. Będzie to dla Ciebie taka informacja zwrotna, w jakim stopniu pamiętasz podstawowe kluczowe słowa na poziomie A1.

 

Podsumowując, ta lista idealnie nadaje się do powtarzania podstawowych słówek w kilku trybach: ekspresowym, średnim oraz normalnym. Dany tryb wybieramy w zależności od naszego wcześniejszego poziomu nauki oraz tego jak szybko zależy nam na odświeżeniu tych słówek. W większości przypadków polecam tryb średni i normalny. Tryb ekspresowy jest zalecany tylko w wyjątkowych okolicznościach oraz kiedy wcześniej uczyliśmy się na wyższym poziomie np. A2 czy B1 i zależy nam na szybkim odświeżeniu podstawowego słownictwa.

A Ty? Z jakich list słówek korzystasz, aby przypomnieć sobie podstawowe słownictwo?

To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marek