traffic light

Witaj :)

Dzisiaj zajmiemy się ponownie tematem motywacji, a dokładniej sposobem na jej  rozbudzenie. Na pewno wiele razy miałeś tak, że zabrakło Ci motywacji podczas dążenia do realizacji swoich życiowych celów. Motywacja jest tym paliwem, którego potrzebujemy do działania, do wykonywania celów.

Gdy masz dużą motywację cały proces osiągania celów jest dużo łatwiejszy i płynniejszy, a gdy jej brak to czujesz, że męczysz się, a ta twoja droga do celu jest wyboista i trudna.W tym wpisie pokażę Ci prosty sposób w jakich możesz wzmocnić w sobie motywację do nauki języka angielskiego.

Na początku zajmiemy się tym co ma duży wpływ na motywacje. Odpowiedź jest dosyć prosta. Ludziom wydaje się, że kierują się logiką w swoich działaniach oraz podczas podejmowania decyzji, ale tak naprawdę za podejmowanie decyzji odpowiadają nasze emocje. To właśnie one nami sterują. Dopiero po podjęciu decyzji tłumaczymy sobie logicznie dlaczego tak postąpiliśmy, a nie inaczej. Wykorzystując tą wiedzę możesz łatwo to zastosować w pobudzaniu swojej motywacji w nauce języka angielskiego. 

Aby wzbudzić w sobie motywację do nauki języka, najpierw wyobraź sobie ten cel, po co się uczysz języka angielskiego. Większość z nas jest wzrokowcami, dlatego warto, abyś sobie ten swój cel tak dokładnie wyobraził jak tylko potrafisz. Pamiętaj, język angielski jest tylko narzędziem, które ma na celu pomóc tobie zrealizować zamierzone cele. Na przykład możesz wyobrazić sobie tą wymarzoną pracę i te pieniądze, które będziesz zarabiać i rzeczy, które sobie możesz kupić. Musisz to poczuć tak jakbyś miał to teraz, musisz to poczuć całym sobą intensywnie, albo np. wycieczkę zagraniczną, gdzie miło sobie spędzasz czas za granicą, rozmawiasz, żartujesz z ludźmi po angielsku itp. Musisz to uczucie w sobie zintensyfikować.

Bez tego ta motywacja nie będzie tak mocna. W ten sposób wzbudzasz w sobie emocje pozytywne. Wizualizacja pomaga w osiąganiu celów poprzez wzbudzanie tych emocji, które z kolei dają ci motywacje do działania. Widzisz dokładnie ten twój cel końcowy. To dodaje Ci chęci do dążenia niego. Jeśli nie widzisz tego końca, to nie wiesz co jest tam na końcu i czy warto wykonywać różne działania, które zaprowadzą Cię tam. Brzmi to banalnie, ale ten sposób działa.

Pamiętaj, emocje nie są stałe. Na początku są intensywne, a później z czasem spadają. To ćwiczenie musisz sobie powtarzać w tych momentach, kiedy czujesz, że te emocje opadają. Wtedy właśnie musisz na nowo wzbudzić je w sobie, abyś mógł mieć nowe paliwo do działania i osiągania zamierzonych przez siebie celów. To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marek

Tagi