Speed

Witaj,

W ostatnim wpisie zadawaliśmy sobie pytanie “ Dlaczego uczysz się języka angielskiego?” Jak już wiesz odpowiedzi były różne w większości ogólne. Jest to początek twojego świadomego udziału w procesie nauki języka angielskiego. Dzisiaj zajmiemy się motywacją w nauce języka angielskiego, czyli paliwem, które daje nam energię, aby osiągać nasze cele. Motywacja to najważniejsza rzecz w tym całym procesie. Bez niej nauka jest trudna i szybko się poddajemy. A co nas motywuje?

Są dwa rodzaje motywacji:

  1. Motywacja zewnętrzna, czyli motywują nas inni do działania

  2. Motywacja wewnętrzna, czyli motywujemy się sami poprzez nasze własne potrzeby.

W tym artykule zajmiemy się motywacją wewnętrzną i rozwijaniem jej w sobie. Zadając sobie pytanie “ Dlaczego uczysz się języka angielskiego” możemy określić, którą motywacją kierujemy się. Na przykład, jeśli odpowiedź brzmi “ Uczę się, bo szef wysłał mnie na kurs”, to motywacja zewnętrzna jest głównym powodem, dla którego uczymy się. W wyniku czego traktujemy naukę jako pracę, coś co musimy robić, a nie coś co lubimy i chcemy robić z przyjemnością.

Aby uzyskać lepsze efekty w nauce języka angielskiego, musimy zmienić motywację zewnętrzną w wewnętrzną poprzez zadanie sobie pytania Co lubię robić? Co mnie interesuję? i połączyć to z tematami, umiejętnościami, które rozwijamy ucząc się języka angielskiego.

Na przykład, jeśli lubisz oglądać seriale telewizyjne i sprawia ci to przyjemność, możesz wykorzystać to i oglądać te same seriale w oryginale. Najlepiej jeśli obejrzałeś już kilka odcinków z polskim lektorem, a teraz możesz obejrzeć te same odcinki z oryginalnymi głosami aktorów. Innym przykładem może być czytanie blogów i forum o ulubionej tematyce. Na przykład, jeśli lubisz podróżować, to możesz czytać blogi angielskie o podróżowaniu, albo obejrzeć filmy po angielsku na youtube na temat miejsca, do którego wybierasz się na wakacje.

W ten prosty sposób zmieniamy podejście do nauki języka angielskiego z MUSZĘ na CHCĘ. Język angielski służy nam do poszerzania naszej wiedzy na tematy, które nas interesują oraz do realizacji naszych zadań. Dzięki czemu widzimy jego praktyczne zastosowanie. Nauka staję się przyjemnością, a nie obowiązkiem.

A Ty jak motywujesz się do nauki języka angielskiego? Do następnego razu.

Pozdrawiam,

Marek

Tagi