Las

Witam po przerwie,

W ostatnim wpisie dowiedziałeś się, ile tak naprawdę czasów gramatycznych  potrzebujesz w praktyce. Dzisiaj zdradzę Ci jak w prosty sposób używać ich poprawnie w mówieniu. Wiele osób ma z tym problem mimo, że uczą się ich bardzo długo. Na szczęście istnieje jeden prosty sposób.

Kluczem do prawidłowego używania czasów gramatycznych w mówieniu jest uważne słuchanie pytania, które zadaje nam druga osoba. Czyż to nie jest banalnie proste? Otóż, niestety często uczeń nie słucha pytania albo słucha tylko pobieżnie, a później dziwi się, że użył złego czasu w odpowiedzi albo długo zastanawiał się nad tym, jakiego czasu powinien użyć w odpowiedzi.

Jak słuchać uważnie pytań i na co zwrócić uwagę?

Słuchając pytań powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie końcówki gramatyczne, operatory i słowa kluczowe w danym czasie gramatycznym np.:

Pytanie : What do you do in your free time?

Odpowiedź: I play on the computer.

Słuchając tego pytania powinniśmy zwrócić uwagę na operator “do” oraz na brak innych końcówek gramatycznych. Od razu widać po tym, że odpowiedź będzie w czasie Present Simple ponieważ operator “do” jest stosowany tylko w tym czasie gramatycznym. Nie ma w tym pytaniu końcówki “-ing”. Więc w odpowiedzi nie użyjemy jej.

Drugi przykład:

Pytanie: What are you doing after work today?

Odpowiedź: I am doing shopping.

W powyższym pytaniu należy zwrócić uwagę najbardziej na końcówkę “-ing” oraz określenie czasu “today”. Od razu widać po tym, że odpowiedź będzie w czasie Present Continuous.  Końcówka “-ing” jest charakterystyczną końcówką w tym czasie.

Jak widzisz jest to bardzo prosty sposób, który pozwala na szybkie i proste odpowiadanie na pytania we właściwym czasie gramatycznym.

A ty, na czym koncentrujesz się słuchając pytań w języku angielskim? Do następnego razu.

Pozdrawiam,

Marek