mobile phone

Witaj,
Dzisiaj opowiem Ci jak efektywnie powtarzać angielskie słówka i zwroty, których już wcześniej poznałeś. Wiele osób nie lubi powtarzać tego, co nauczyli się na ostatniej lekcji albo wręcz w ogóle nie powtarzają. Jeśli już powtarzają dane słownictwo, to robią to w wersji podstawowej np. znowu czytają dane wyrazy i zwroty, i na tym kończy się całe powtarzanie danego materiału językowego.

Taki sposób powtarzania jest mało efektywny i później znowu musimy powtarzać to samo, przynajmniej kilkanaście razy. Dopiero wtedy mózg cokolwiek zapamięta w pamięci. I tutaj pojawia się pytanie: Jak efektywnie powtarzać i zapamiętywać angielskie słowa i zwroty?

Aby dane słownictwo zostało utrwalone należy go powtarzać w odpowiednich odstępach czasowych w zależności od stopnia zapamiętania. Na przykład, jeśli zapamiętasz dane słówko po jednym przeczytaniu w stopniu bardzo dobrym, to nie musisz go powtarzać codziennie. Wystarczy, że za tydzień wrócisz do niego, a później za dwa tygodnie, a jeszcze później za 3 tygodnie  albo za miesiąc. Jednakże, tak jak powiedziałem wcześniej, samo to ponowne czytanie tego słówka jest mało efektywne przy zapamiętywaniu danej informacji. W ten sposób nie zapamiętamy danej informacji aż tak dobrze jak powinniśmy. Aby to zmienić za każdym razem jak wracasz do danego słownictwa powinieneś:

1. Zawsze powtarzać dane słówko troszeczkę w innej formie. Np. czytając jakieś zdanie które napisałeś przy pomocy nowego słowa, możesz to zdanie zaktualizować, tak aby było ono prawdziwe w chwili, kiedy je powtarzasz. Jest to prosty sposób na powtarzanie materiału w sposób nieprzeciętny ponieważ większość uczących się języka angielskiego tylko czyta to zdanie nie zmieniając go, aby było ono aktualne w danym momencie. W ten sposób nie tylko powtarzasz sobie dane zdanie, ale także przy okazji przypominasz sobie i ćwiczysz użycie czasów gramatycznych w języku angielskim.

2. Przy powtórkach warto łączyć materiał, który powtarzamy z tym co już poznaliśmy wcześniej. Na przykład,  możesz tworzyć zdania prawdziwe o tobie zawierające wyrazy, które poznałeś na ostatniej lekcji oraz słownictwo z lekcji początkowych, kiedy to zaczynałeś naukę. W ten sposób tworzysz taki most pomiędzy tym, co już zapamiętałeś a nowym materiałem, który starasz się aktualnie zapamiętać. To jest bardzo dobra technika, dzięki której nie tracisz tych słówek, które już wcześniej opanowałeś. Utrwalasz je dodatkowo i wykorzystujesz je przy okazji nauki i zapamiętywania nowego materiału językowego. Dużo ludzi po prostu pędzi do przodu, chcą więcej i więcej nowych słówek, a zapominają o tych podstawowych, które poznali na początku swojej nauki. W pewnym momencie, te osoby łapią się na tym, że znają jakieś super fajne skomplikowane słówka po angielsku, ale nie pamiętają tych podstawowych.

Podsumowując, aby powtarzać efektywnie dane słówka i zwroty w języku angielskim stosujemy te dwie wyżej wymienione techniki, czyli aktualizujemy dane zdanie zawierające nowe słowo przy każdej kolejnej powtórce oraz możemy dodatkowo łączyć stare słówka z nowymi w jednym zdaniu. W ten sposób ta powtórka jest dużo bardziej efektywna i nie wymaga od nas dużego wysiłku przy kolejnych powtórkach.

A Ty, w jaki sposób powtarzasz nowy materiał językowy, słówka i zwroty? Czy stosujesz jakieś inne metody?

Pozdrawiam i do następnego razu,
Marek