Clock

Jest to moje ulubione pytanie, które zadaję moim nowymi uczniom. Za każdym razem kiedy je zadaję, otrzymuję różne odpowiedzi. Często również dopytuję ich ile czasów gramatycznych znają i ile czasów gramatycznych jest w ogóle w języku angielskim. Począwszy od szkoły podstawowej aż do końca szkoły średniej poznajemy łącznie 16 czasów gramatycznych wliczając w to okresy warunkowe.  Ta liczba robi wrażenie szczególnie na ludziach zaczynających naukę języka angielskiego. Mimo, że w szkole większość zajęć poświęcana jest przeważnie na naukę czasów, uczniowie często mają problem z używaniem tych czasów w praktyce. Często również mylą jeden czas gramatyczny z drugim. Uważają, że muszą znać je wszystkie, aby móc komunikować się. Każdą swoją wypowiedź zaczynając od zastanowienia się jakiego czasu by tu użyć i to często ich paraliżuje przed mówieniem.

 

Ale jak to wygląda w praktyce? Czy naprawdę musimy znać i perfekcyjnie używać wszystkie 16 czasów, aby móc komunikować się i dogadywać?

 

Ile czasów potrzebujemy?

Tak naprawdę wystarczy znajomość 3 podstawowych czasów gramatycznych:

  • Past Simple

  • Present Simple

  • Future Simple

Dodatkowo możemy rozszerzyć je o 3 popularne czasy gramatyczne używane w mowie przez anglojęzyczne osoby:

  • Past Continuous

  • Present Continuous

  • Present Perfect

W ten sposób otrzymujemy Magic 6, czyli magiczną szóstkę czasów gramatycznych używanych najczęściej w dialogach codziennych.

A Ty, ile czasów gramatycznych znasz, a ilu używasz w mowie? Do następnego razu.

Pozdrawiam,

Marek