question

Witaj,

Dzisiaj zajmiemy się odpowiedzią na pytanie:”Dlaczego warto zadawać pytania w rozmowie po angielsku?” Wiele osób uczących się języka angielskiego jest przekonanych, że łatwiej jest odpowiadać na pytania niż je zadawać. Boją się zadawać pytania bo zostaną negatywnie odebrani przez drugiego rozmówcę np. jako osobę zbyt ciekawską, wścibską.

Dlatego też zadają mało pytań albo w ogóle. Zamiast tego są raczej pasywni bierni . Jest to jednak błędne przekonanie ponieważ zadawanie pytań ma dużo zalet. Poniżej przedstawiam główne zalety, które wynikają z zadawania pytań w trakcie dialogu anglojęzycznego i nie tylko.

Zalety:

1. Zadając pytania kontrolujesz przebieg dialogu. To ty decydujesz w którą stronę pójdzie dana rozmowa. 

2. Pokazujesz w ten sposób zainteresowanie drugą osobą. Jeśli nie zadajesz pytań, to druga osoba może to odebrać za brak zainteresowania tym, co on albo ona ma do powiedzenia. 

3. W sytuacji kiedy nie wiesz jak odpowiedzieć na pytanie albo co powiedzieć, możesz łatwo przerzucić ciężar prowadzenia rozmowy na drugą osobę zadając jej pytanie. 

4. Jeśli nie zadajesz pytań, dialog jest mniej płynny. Brak lekkości interakcji. Najprościej mówiąc rozmowa się nie klei.

5. Dzięki bezpośrednim pytaniom szybciej i efektywniej uzyskasz informację, którą potrzebujesz. Nie marnujesz swojego czasu niepotrzebnie.

Teraz już wiesz, że zawsze lepiej jest zdawać pytania w trakcie rozmowy niż biernie czekać na pytania z drugiej strony. W ten sposób kontrolujemy całą interakcję jak również możemy poradzić sobie w sytuacji, kiedy nie wiemy co powiedzieć, zadając pytanie drugiej osobie. Pamiętaj, abyś zawsze miał przygotowany stały zestaw pytań początkowych podczas rozmowy z nową osobą. Pozwoli Ci to przetrwać najtrudniejsze pierwsze minuty, a później będzie Ci łatwiej kontynuować dialog. To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marek

 

Tagi