glass

Witaj po przerwie,

Dzisiaj opowiem Ci dlaczego warto mieć plan minimum. Jak pewnie wiesz, nauka języka obcego to proces długoterminowy. Podczas tego całego czasu, kiedy uczysz się języka angielskiego, w twoim życiu pojawiają się różne sytuacje, wyzwania, spadki i wzrosty twojej motywacji do nauki itp.

Mają one bardzo duży wpływ na ciągłość albo na brak ciągłości i systematyczności twojej nauki. Często jest tak, że zaczynasz z dużą motywacją i zapałem, aby po kilku miesiącach odpuścić sobie całkiem i przerwać naukę angielskiego. Czy można uniknąć tej sytuacji? Tak, oczywiście i tutaj rozwiązaniem tego problemu jest plan minimum.

Co to jest plan minimum?

Jest to podstawowy plan oraz zakres naszych czynności związanych z nauką języka angielskiego, któremu możemy realizować przynajmniej raz w tygodniu. Często zaczynamy naukę języka od zbyt ambitnego i przesadzonego planu, który nie jest możliwy do utrzymania w dłuższym horyzoncie czasowym. 

Jak stworzyć plan minimum?

Wystarczy wybrać jedną albo dwie podstawowe czynności z naszego pierwszego ambitnego planu nauki i założyć sobie, że nieważne jak będziemy zajęci pracą i obowiązkami dnia codziennego, to i tak realizujemy ten nasz plan minimum każdego tygodnia. Na przykład, jeśli w każdym tygodniu oglądamy serial anglojęzyczny, uczymy się słówek przy pomocy aplikacji mobilnych, słuchamy podcastów w drodze do pracy, rozwiązujemy testy językowe online. To z tych wszystkich czynności wybierasz dwie które są proste i możesz je wykonywać w każdym miejscu i czasie np. uczenie się słówek przy pomocy aplikacji mobilnych i słuchanie jednego podcastu tygodniowo. W ten prosty sposób powstaje prosty plan minimum.

Ok, podsumowując. Plan minimum zawiera jedną lub dwie czynności językowe, które są proste i łatwe w realizacji. Nie musimy poświęcać na nie dużo czasu. Plan minimum realizujemy zawsze, obojętnie ile mamy pracy i obowiązków. Tak więc przeanalizuj swój grafik dokładnie. Dzięki niemu zachowamy ciągłość i systematyczność nauki języka angielskiego, a tym samym cały czas będziemy robić postęp bez cofania się wstecz. To tyle na dzisiaj,

 

Pozdrawiam,

Marek

Tagi