desk

Hej,

Dzisiaj porozmawiamy o rozwijaniu umiejętności rozumienia ze słuchu. Jest to bardzo ważna i niestety często pomijana umiejętność, bez której ciężko jest się komunikować w języku obcym. Odpowiemy sobie na pytanie: Czy słuchanie materiałów w języku angielskim w tle daje jakiekolwiek korzyści?

Czasami pytam się moich uczniów, czy słuchają jakiś dialogów po angielsku i czasami słyszę, że nie mają czasu i tego rodzaju podobne wymówki. Wtedy zalecam im słuchać języka angielskiego w tle, dokładnie jak to robią słuchając muzyki z radiostacji podczas wykonywania codziennych obowiązków. Tutaj pojawia się następujące pytanie: “Czy to ma w ogóle sens??

Odpowiedź jest następująca: Tak jak najbardziej, ale muszą być spełnione następujące warunki:

  1. Materiał, którego słuchasz powinien być prosty i zrozumiały np. jeden poziom niżej od twojego aktualnego poziomu

  2. Słuchanie w tle traktujemy jako powtórka i utrwalenie materiału, który już przerabiałeś

  3. Nie słuchamy nowych treści w tle.

  4. Tempo powinno być nie za szybkie. Jest to ważne ponieważ wykonując swoje codzienne obowiązki twoja uwaga jest skoncentrowana gdzie indziej.

  5. Rodzaj materiału jest ważny, najlepiej gdyby to były codzienne dialogi, a nie program radiostacji lub wiadomości.

Podsumowując, słuchanie w tle jak najbardziej ma sens pod warunkiem, iż spełnimy powyższe warunki. Traktujemy tą czynność bardziej jako powtarzanie i utrwalanie materiału już wcześniej przerobionego. Efekty widać w postaci poprawienia wymowy oraz lepszego rozumienia ze słuchu w dłuższym terminie. Dlatego warto zaplanować sobie min. 1 godzinę słuchania w tle każdego dnia. To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marek