Summer car

Dzień dobry,

Witaj w ten gorący wakacyjny dzień. Dzisiaj opowiem Ci o dosyć ciekawym zjawisku, które często zauważam wśród uczących się języka angielskiego. Mianowicie,  wiele osób studiujących ten język obcy, uważa, że muszą znać odpowiedź na każde pytanie po angielsku. Nie raz widziałem sytuację, kiedy osoba, która nie znała odpowiedzi na dane pytanie po polsku próbowała odpowiedzieć na nie po angielsku tylko dlatego, że dostała to samo pytanie w wersji angielskiej. Warto tutaj zadać sobie pytanie: “ Skąd bierze się takie zjawisko?”

Odpowiedź jest dosyć prosta. Ten stan rzeczy jest spowodowany nastawieniem jakie mamy do danego języka. W tym przypadku osoby, które tak zachowują się, uważają język angielski za język wyjątkowy. Gdyby tak nie było to  zamiast głowić się nad odpowiedzią na to pytanie po angielsku, po prostu by odpowiedzieli, że nie znają odpowiedzi itp. 

Pamiętaj język angielski nie jest językiem jakimś wyjątkowym. Jest to po prostu język i powinieneś go traktować jako narzędzie dzięki, któremu możesz spełniać swoje cele i założenia  życiowe. To jest właśnie poprawne nastawienie i dzięki temu nie będziesz się stresował i szukał na siłę odpowiedzi, której i tak nie znasz. Jeśli nie znasz odpowiedzi na dane pytanie, to lepiej wprost to powiedzieć niż masz męczyć się i udawać, że jest inaczej. Mam nadzieję, że ta wskazówka ułatwi Ci komunikację podczas wyjazdów wakacyjnych jak również na co dzień.  To tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam,

Marek 

Tagi