Witam po przerwie,
Dzisiaj opowiem Ci o trzech bardzo podstawowych pytaniach/wyrażeniach, które pomogą Ci poradzić sobie w typowych trudnych sytuacjach komunikacyjnych. Są to podstawy. Wiele osób uczących się języka angielskiego nie używa tych zwrotów w swoich wypowiedziach albo jeśli już używają ich, to robią to bardzo rzadko.
W wyniku czego, te osoby mają duże problemy z komunikacją w języku angielskim mówionym. Jak również często unikają rozmów po angielsku. Nie wykształciły w sobie umiejętności radzenia w tych trudnych sytuacjach językowych. Poniżej przedstawiam 3 typowych sytuacji komunikacyjnych i zwroty, które pomogą Ci sobie z nimi poradzić.
1. Nie usłyszałeś dokładnie, co dana osoba powiedziała do Ciebie. Jest to bardzo popularna sytuacja, zdarza się wszystkim obojętnie jak bardzo dobrze znają język angielski
Rozwiązanie:
Can you repeat, please? (Czy możesz powtórzyć, proszę?)
Ten prosty zwrot rozwiązuję nam cały problem. Używaj go aż do skutku, czyli aż usłyszysz dokładnie co dana osoba powiedziała. Czasami raz nie wystarczy :)
2. Nasz rozmówca mówi za szybko dla nas. Przeważnie ta sytuacja występuje w przypadku, kiedy rozmawiamy z tzw. 'native speaker'em, czyli osobą, która używa języka angielskiego od urodzenia.
Rozwiązanie:
Can you speak slowly, please? (Czy możesz mówić wolno, proszę?)
Tutaj mamy tylko dwie opcje, albo udawać, że rozumiemy tą osobę, uśmiechać się i kiwać głową mówiąc Yes, yes ;)
Albo sprawdzić, aby to native speaker dostosował się do nas.
3. Nie rozumiemy dokładnie co dana osoba mówi do nas. Sytuacja ta występuje przeważnie, kiedy nasz rozmówca użyje jakiegoś egzotycznego dla nas słowa, mowy potocznej, albo zacznie mówić o czymś w skomplikowany sposób.
Rozwiązanie:
Sorry, I don't understand you. Can you explain it, please? (Przepraszam, nie rozumiem ciebie. Czy możesz wyjaśnić to, proszę?)
Sorry, what do you mean? (Przepraszam co masz na myśli?)
Sorry what do you mean exactly? (Przepraszam co masz na myśli?)
Podsumowując, aby poradzić sobie w tych trudnych sytuacjach komunikacyjnych powinniśmy używać powyższych zwrotów aż do skutku, czyli aż dogadamy się i załatwimy daną sprawę albo zadanie dla nas prawidłowo. Tylko to tak naprawdę liczy się w całej tej rozmowie.
A Ty, jak sobie radzisz w trudnych sytuacjach językowych? Jakich zwrotów używasz?
Pozdrawiam,
Marek