Radio

Witaj ponownie,

W ostatnim artykule poznałeś właściwe nastawienie do mówienia po angielsku. Mam nadzieję, że cały czas świadomie koncentrujesz się podczas rozmowy na tym co najważniejsze, czyli na przekazaniu właściwej informacji albo załatwieniu danej sprawy za pomocą języka angielskiego. Dzisiaj zajmiemy się drugą blokadą z artykułu: “Co Cię blokuję przed mówieniem?”.

BLOKADA NR 2

Brak lub niewystarczająca ilość czasu poświęconego na rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.

Na zajęciach języka angielskiego poświęca się mało czasu na rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Większość czas uczniowie mają styczność z materiałami szkolnymi, które z reguły nie są materiałami autentycznymi, a później kiedy mają kontakt z angielskimi native speaker’ami, są w szoku i stwierdzają, że to nie jest angielski tylko jakiś inny język. Są w szoku i onieśmieleni. Często nie rozumieją treści wypowiedzi albo tylko pojedyncze słowa. Często boją się odpowiedzieć na pytania rozmówcy. 

W jaki sposób zmienić tą sytuację?

Rozwiązaniem tego problemu jest systematyczne słuchanie materiałów autentycznych połączone z materiałami szkolnymi. Dzięki temu mogą się oswoić z różnymi akcentami oraz z tempem mówienia, które na początku wydaje im się za szybkie. Uczą się języka potocznego oraz popularnych zwrotów. Czują się swobodniej w rozmowie z rodzimymi mówcami języka angielskiego. Rozumieją więcej, dzięki czemu mogą poprawniej odpowiedzieć na pytania podczas konwersacji.

Na zajęciach zawsze pytam się moich uczniów o ich hobby i zainteresowania, a później daję im pracę domową na cały semestr, która polega na systematycznym słuchaniu autentycznego języka angielskiego w różnej formie. Ważne jest, aby te nagrania łączyły się z ich zainteresowaniami. Dzięki temu nie jest to typowa praca domowa. Uczeń jest bardziej zmotywowany do oglądania, gdyż łączy przyjemne z pożytecznym.

Dla przykładu, jeśli ktoś lubi piłkę nożną, może oglądać wywiady z piłkarzami po meczu w internecie. Jeśli ktoś lubi seriale polecam mu oglądanie serialu po angielsku, który już kiedyś oglądał w wersji polskiej.

Plan działania

  1. Wybierz najlepiej serial, który bardzo lubisz i który oglądałeś jakiś czas temu.

  2. Codziennie oglądaj minimum jeden odcinek wybranego serialu w wersji angielskiej.

  3. Podczas oglądania nie przejmuj się tym, że nie wszystko rozumiesz. Celem tego zadania jest stopniowe osłuchanie się i oswojenie z różnymi akcentami oraz stopniowe rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu.

  4. Zadanie to z czasem będzie modyfikowane. Po miesiącu zobaczysz pierwsze efekty.

  5. Po obejrzeniu dziesiątego odcinka danego serialu, obejrzyj ponownie pierwszy odcinek. Zobaczysz wtedy różnicę i postęp. Da Ci to motywację do dalszego słuchania i oglądania.

A Ty, jak często słuchasz autentycznym nagrań w języku angielskim?? Do następnego razu.

Pozdrawiam,

Marek

Tagi