Speaker

Witaj po przerwie,

Dzisiaj podpowiem Ci jak wybrać odpowiedni materiał do słuchania. Jak wiesz, rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem jest bardzo ważną umiejętnością językową, która ma duży wpływ na naukę mówienia po angielsku. Aby rozwijać tą umiejętność potrzebujemy odpowiedni materiał. Poniżej przedstawiam kryteria które ułatwią Ci odpowiedni wybór.

Dostępność

Musi być łatwo dostępny. Najlepiej, aby to był materiał bezpłatny, który możemy łatwo znaleźć w internecie. W pierwszej fazie wyboru będziesz sprawdzał czy dany materiał Ci pasuje.

Jakość nagrania

Ważne jest, aby dany materiał zawierał w miarę wyraźne i głośne nagrania wypowiedzi osób anglojęzycznych. Najlepiej, aby to były nagrania rodzimych mówców czyli native speaker’ów.

Długość nagrania

Na początek polecam Ci słuchać w miarę krótkich nagrań od 5 minut do 20 minut.

Atrakcyjność

Dokładnie materiał powinien być wciągający i ciekawy. Dzięki temu będziesz miał większą motywację, aby go słuchać. Najlepiej, abyś wybrał sobie nagranie na temat, który Cię interesuje.

Poziom językowy

Oczywiście nie może być to materiał zbyt trudny ani zbyt łatwy. Dzięki czemu będziesz rozumiał podstawowy przekaz a przy okazji nauczysz się nowych słówek i zwrotów.

Forma nagrania

Na początek warto wybierać tzw. podcasty czyli nagrania, które mają transkrypt. Dzięki czemu możemy wszystko zrozumieć śledząc tekst i słuchając nagrania jednocześnie.

Podsumowując, powyżej przedstawiłem Ci główne kryteria na które warto zwrócić uwagę wybierając materiał do słuchania. Oczywiście na początek nie bądź zbyt wybredny co do materiału. Dopiero później przy większym stopniu osłuchania masz większy wybór.

A Ty, na co zwracasz uwagę wybierając materiał do słuchania w języku angielskim??

Do następnego razu.

Pozdrawiam,

Marek

Tagi