office desk

Witaj,

Dzisiaj zajmiemy się dosyć popularną wymówką wśród uczących się języków obcych, a mianowicie brakiem czasu na systematyczną codzienną naukę języka angielskiego. Bardzo często ludzie korzystają z tej wymówki, aby usprawiedliwić swój brak organizacji czasu albo inne nieproduktywne czynności pożerające ich czas. Poniżej przedstawiam proste rozwiązanie, dzięki któremu uda Ci się znaleźć czas na język angielski w ciągu dnia, nawet jeśli jesteś naprawdę zapracowany.

 

Jak znaleźć czas na angielski?

Analiza tygodnia

Na początku siądź sobie wygodnie w cichym miejscu z kartką papieru i zapisz od 5 do 10 czynności, które wykonujesz codziennie  w tygodniu od poniedziałku do niedzieli w formie “planu lekcji” tak jak to robią uczniowie z lekcjami szkolnymi. Następnie poszukaj w tym grafiku tak zwanych luk czasowych, czyli chwil, kiedy nic nie robisz.

Wariant 1

Udało ci się znaleźć parę luk czasowych. Tutaj sytuacja jest prosta wybierasz jedną porę, kiedy masz przeważnie wolny czas i ustawiasz sobie przypomnienie w telefonie dotyczące nauki o tej porze.

Wariant 2

Nie udało ci się znaleźć luk czasowych. W tej sytuacji szukasz czynność nieproduktywnych np. korzystanie z facebook’a i innych social media. Tutaj warto abyś, ustalił swoje priorytety. Musisz zdecydować co jest dla Ciebie ważniejsze, przeglądanie fotek na instagramie czy twój samorozwój intelektualny i wynikające z niego korzyści. Oczywiście jeśli nie możesz rozstać się ze swoimi ulubionymi serwisami społecznościowymi, możesz sprawić, że korzystanie z nich będzie przynosić ci korzyści językowe np. czytając wiadomości z social media w wersji anglojęzycznej.

Wariant 3

Nie znalazłeś żadnych luk czasowych ani czynności nieproduktywnych. W tej sytuacji wybierasz 1 albo 2 czynności z całego tygodnia, które powtarzają się w grafiku często praktycznie każdego dnia np. dojazd do pracy. Większość osób dojeżdża do pracy codziennie od poniedziałku do piątku. Dojazd do pracy rano zajmuje im od 5 minut do nawet 1 godziny albo i dłużej.  Ok, zróbmy tu prostą kalkulację: 5 minut dziennie x 5 razy w tygodniu daje 25 minut tygodniowo. Czy to jest mało?? Nie, powiedziałbym, że to jest dużo. W ciągu miesiąca będzie to już 100 minut poświęcone na systematyczną naukę angielskiego, a w ciągu roku 1200 minut czyli 20 godzin.

Integracja

W wariancie 3 wybraliśmy już  jedną czynność, którą wykonujemy praktycznie codziennie tak jak wspomniany wyżej dojazd do pracy. Kolejnym etapem jest integracja nauki języka angielskiego z daną czynnością, w tym wypadku z dojazdem do pracy.

Na przykład, podczas dojazdu do pracy samochodem możemy słuchać od 5 do 15 minut dziennie podcastów przy pomocy odtwarzacza mp3 w radioodbiorniku samochodowym albo przy pomocy telefonu komórkowego w trybie głośnomówiącym.

Ważne jest, aby zautomatyzować ten proces, tak abyś nie musiał myśleć o tym, że dziś akurat słuchasz podcastów. Po prostu wsiadasz rano do samochodu i od razu słuchasz podcastów w drodze do pracy. Osoby podróżujące do pracy autobusem mogą nie tylko słuchać podcastów. Dodatkowo dla urozmaicenia mogą uczyć się słownictwa przy pomocy aplikacji mobilnych.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Forma nauki

Musimy dopasować to jak uczymy się do konkretnej pory dnia i chwili, kiedy mamy czas na naukę. Pamiętaj, że nauka to nie tylko siedzenie przy książkach w pokoju. Istnieje dużo więcej innych form nauki np. słuchanie podcastów czy oglądanie seriali telewizyjnych po angielsku.

Długość nauki

Musimy dopasować długość nauki do naszych możliwości czasowych. Lepiej krócej, a systematycznie. Znacznie lepsze efekty daje słuchanie podcastów 6 minut dziennie niż 1 raz w tygodniu a dłużej np. 60 minut.

Pora dnia

Warto wpleść naukę języka w godzinach porannych, kiedy mamy więcej energii. W ostateczności zostaje nam czas przed snem. Sprawdź, kiedy twój mózg pracuje najlepiej. Niektórzy lubią uczyć się z samego rana, inni po południu, a jeszcze inni lubią uczyć się wieczorem i nocą.

Podsumowując, jak widzisz brak czasu to tylko wymówka przed systematyczną nauką języka angielskiego, wynikająca przeważnie z lenistwa albo złej organizacji czasu. Wystarczy zintegrować naukę języka angielskiego z jedną czynnością, którą zawsze wykonujemy w ciągu dnia, aby rozwiązać tzw. problem braku czasu na naukę. 

A ty jak znajdujesz czas na naukę języka angielskiego? Jak często się uczysz?

Do następnego razu.

Pozdrawiam,

Marek